Na co dzień każdy z nas chętnie używa mielonego mięsa. Jest
szybkie i łatwe w przygotowaniu, a na dodatek można z niego wyczarować wiele
pyszności.
Dziś podzielę się z Wami moją metodą przygotowania mięsa mielonego. Dzięki
temu otrzymacie soczyste, wilgotne i puszyste mięso o harmonijnym smaku.Bardzo ważny jest dobór mięsa. Nigdy nie kupujcie tego już zmielonego, a na pewno nie kupujcie paczkowanej mielonki, bo niewiele w niej prawdziwego mięsa. Mięso najlepiej zmielić w domu, (jeśli posiadacie maszynkę) lub kupować w miejscu gdzie mielone jest na Twoje życzenie. Najlepsze jest mięso mieszane np. 500 g. wołowiny, 300 g. wieprzowiny i 200g. chudej jagnięciny lub baraniny, ale to mieszanka na specjalne okazje. Na co dzień może być to łopatka lub karkówka, szynka, udziec z indyka.
Bardzo ważne są też dodatki. Ważnym składnikiem jest czerstwe białe pieczywo ja preferuję bułkę (100g. na 1 kg masy mięsnej) namoczone w mleku lub wodzie i odciśnięte. Spulchnia ono masę i nadaje jej odpowiednia konsystencję. Jajka pomagają w połączeniu się wszystkich składników w idealna masę. Przyprawy, sól i pieprz stosujemy według własnego gustu i smaku. Można dodać też 2 ząbki czosnku. Łyżeczka soku z cytryny oraz łyżeczka oliwy z oliwek zrównoważy smak i konsystencję.
Przygotowanie
Jeśli samodzielnie mielisz mięso, zrób to dwukrotnie. Wymieszaj sok z cytryny z oliwą i pieprzem. Teraz połącz to z mięsem. Dodawaj do mielonego mięsa bułkę porcjami, cały czas ugniatając mięso ręką. Na końcu dodaj jajko lub dwa w zależności od konsystencji masy. Ugniataj, co najmniej 10-15 minut. Na koniec twoje mięso powinno być puszyste i gładkie. Odstaw mięso do lodówki na godzinę. Posiekaj drobno czosnek lub przepuść przez wyciskarkę. Przygotuj gładką pastę z czosnku, odrobiny wody i szczypty soli. Wyjmij mięso z lodówki i dodaj czosnek. Mieszaj intensywnie przez kolejne 5 minut. Mięso jest w tym momencie gotowe do przygotowania dań. Aby łatwiej było kształtować klopsiki czy kotlety posmaruj lekko dłonie olejem lub wodą.
Jeśli chcesz przygotować mięso do spaghetti lub lazanii itp. w procesie wyrabiania mięsa pomiń bułkę i jajka. Teraz jest moment na dodanie do mięsa ulubionych dodatków, np. ziół i przypraw: tymianku, rozmarynu, szałwi, chili. Z bardziej wymyślnych dodatków polecam sos sojowy lub rybny, świeżą bazylię, siekany imbir. Do mięsa mielonego dodaję także tartą marchew, drobno pokrojone orzechy lub migdały i tarty ser.
Spróbujcie, jaka wersja najbardziej Wam smakuje!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli masz jakieś uwagi podziel się nimi ze mną. Dziękuję!